Dnes ústřední volební komise oznámila, že v 27 z celkem 2870 volebních okrsků se budou muset volby opakovat. Důvodem je porušení volebního řádu a další nesrovnalosti.

Střelba a pochybnosti

Opozice proti prezidentovi Ševardnadzemu však již několik dnů žádá anulaci voleb a jejich opakování po celé zemi. Po víkendových protestech stoupenců opozice, kteří protestovali na ulicích Tbilisi i jiných měst, se situace v pondělí ráno v zemi uklidnila.

V noci nad dnešek však neznámí pachatelé ostřelovali volební kancelář proprezidentského bloku Nová Gruzie, jenž zatím po sečtení asi 91 procent hlasů ve volbách vede se ziskem 21,2 procenta. Kancelář byla v té době prázdná, takže útok z automatických zbraní nikoho nezranil.

Nečekané rozhovory

Prezident Eduard Ševardnadze (75) se v neděli neočekávaně sešel se zástupci opozice, aby s nimi jednal o jejich požadavcích, ale dvouhodinový rozhovor nepřinesl žádné výsledky. Opozice totiž není ochotna vyjednávat a žádá pouze prezidentovu demisi.

Ševardnadze potom podle místních médií oznámil, že se dnes chce setkat s prezidentem autonomní Adžarské republiky Aslanem Abašidzem, jehož regionální strana Všegruzínský svaz obrody je zhatím s 19,6 procent hlasů na druhém místě.

Tato strana je formálně v opozici, ale ve skutečnosti je ochotna se Ševardnadzem spolupracovat, jak to potvrdil minulý týden její lídr, když vyslovil dosavadnímu gruzínskému prezidentovi podporu.