Fondy na tento výzkum jsou obsaženy právě v tomto rozpočtu, který má činit celkem 23,7 miliardy dolarů (689 mld. Kč). "Posíláme tím světu prostě hrozné poselství," reagoval varovně demokratický senátor Byron Dorgan.

Budou obnoveny testy?

Kritici totiž tvrdí, že malé jaderné zbraně jsou nebezpečné proto, že vláda by je mohla považovat za použitelný doplněk konvenčních zbraní a mohla by tak zvýšit riziko jaderné eskalace.

Stejně tak by jiné země mohly následovat americký příklad a také začít s vývojem takových zbraní. USA zavedly v roce 1992 moratorium na zkoušky jaderných zbraní. Ale američtí představitelé tvrdí, že bude zřejmě třeba testy někdy v budoucnu obnovit, aby se jaderný arzenál neznehodnotil.

Legislativní kolotoč

Sněmovna reprezentantů původně snížila zdroje pro jaderné programy, ale Senát je vrátil ve většině případů do původní výše. V Kongresu USA nejprve schválí zákon obě komory samostatně, a pokud se verze liší, sejde se tým vyjednávačů, který dohodne kompromisní znění. To potom musí opět schválit plénum Senátu i Sněmovny.