Kromě toho Kumaratungová odvolala tři ministry a nechala posílit jednotky hlídkující kolem Kolomba. Wikremasinghe také prohlásil, že prioritou jeho politiky zůstává uzavření míru tamilskými rebely. Podle něj má přitom jedině parlament pravomoc vyjednávat s povstalci z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE). Prezidentka předsedu vlády viní z toho, že při vyjednávání separatistům příliš ustupuje. V poledne místního času má premiér promluvit.

Do metropole míří demonstranti z jihu

Navzdory informacím o zrušení výjimečného stavu na Srí Lance se klidná situace mimo hlavní město začíná měnit. Vyplývá to z informací přímo z jihu země, kde nyní pobývá redaktorka deníku Právo Martina Žáčková. "Doposud byl v ulicích klid, dokonce jsme zaznamenali svatbu jednoho vojáka, takže nám připadalo, že to s výjimečným stavem nebude tak zlé, když se mohou ženit příslušníci ozbrojených složek," informovala ještě ve čtvrtek odpoledne Žáčková.

Před pátou ráno SEČ, to je kolem desáté dopoledne místního času na Srí Lance, však zaznamenala změny situace. " Potkali jsme kolonu aut plných lidí s prapory. Jedou do hlavního města na demonstraci na podporu odvolaných ministrů," uvedla Žáčková. "Demonstrace má začít večer, to budeme zrovna na cestě na letiště v Kolombu, takže možná zamíříme do jámy lvové," sdělila z Koggaly na jihu Srí Lanky.

Roztržka kvůli tamilským separatistům

Tygři osvobození tamilského Ílamu bojují o vytvoření tamilského státu Ílam na severu a východě Srí Lanky od roku 1983. V bojích zahynulo na 65 000 lidí. Loni v únoru LTTE přistoupili na příměří. Později přerušili mírová jednání a jsou ochotni se k nim vrátit v případě, že vláda splní jejich požadavky na větší autonomii v tamilských oblastech země. Kumaratungová považuje jejich nároky za nepřijatelné.