Křeslo se uvolnilo poté, co poslanci ve středu přinutili k demisi Iaina Duncana Smithe, který převzal žezlo po Williamu Hagueovi po prohraných volbách v roce 2001. Uzávěrka nominací je 6. listopadu.

Vyřeší se rychle krize?

Rychlá volba nového šéfa bude značnou komplikací pro labouristickou vládu. V Británii se mělo za to, že po odchodu Duncana Smithe nastane několikatýdenní boj mezi křídly Konzervativní strany.

Pokud strana svou krizi vyřeší v podstatě během týdne, mění se celý itinerář politického podzimu, který pro labouristy nebude výhodný. Čeká je například verdikt vyšetřování smrti bývalého zbrojního experta Davida Kellyho, čehož opozice určitě využije k tomu, aby se pokusila dále nalomit důvěryhodnost vlády. Kromě toho bude pokračovat debata o evropské ústavě. Vláda bude kritizována i za stav veřejných služeb.

Howard nadchnul

Howardova kandidatura vyvolala obrovské nadšení mezi konzervativními poslanci, kteří jsou si jisti, že se mu podaří zasadit mocné údery premiérovi. Po letech, kdy sledovali, jak Blair jejich vůdce prakticky pokaždé v debatách porazil, se už nemohou dočkat.

Jisté vzrušení je patrné i mezi britskými novináři, což je pro labouristy možná ještě nebezpečnější. Dnešní články byly poprvé po dlouhé době vůči konzervativcům vstřícné.