S ohněm bojuje přes třináct tisíc hasičů a 121 letadel a vrtulníků, částečně poslaných Kalifornii na pomoc ze sousedních amerických států.

Požár má 17 ohnisek. Ta už spálila 263,7 tisíc hektarů porostu a přes 2600 domů a budov. Škody jsou zatím odhadnuty na dvě miliardy dolarů (asi 60 mld. Kč). Evakuováno bylo přes sto tisíc osob.

Schwarzenegger u Bushe

"Potřebujeme pomoc, a to velmi rychle," prohlásil během středeční návštěvy ve Washingtonu nově zvolený kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, který svůj úřad převezme koncem listopadu. "Požár je v současnosti ve zvlášť nebezpečné fázi, protože se neví, odkud přijdou větry, a kterým směrem se tedy bude šířit," usoudil.

Prezident George W. Bush Kalifornii prohlásil za vážně postiženou oblast, jež má nárok na federální finanční a další pomoc.

Hledá se žhář

Naději, že přichází příznivější počasí, vyjádřil v noci na dnešek šéf hasičů Los Angeles Terry Dejournett. Podle něj se pomalu ale jistě snižuje teplota, slábne horký pouštní vítr a zvyšuje se vlhkost vzduchu. "To vše nám dává příležitost nad ohněm vítězit," usoudil.

Úřady také na internetu zveřejnily nakreslený portrét předpokládaného pyromana, který je podezřelý, že o víkendu zapálil nejméně jeden z velkých ničivých ohňů. Za dopadení tohoto asi 20letého bělocha, který podle všeho jezdí v zánovní světlešedé dodávce, je vypsána odměna padesát tisíc dolarů (asi 1,5 mil. Kč).

Katastrofa je v Kalifornii nejhorší od roku 1932.