Bonnerová v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy dále uvedla, že v jeho případě nevylučuje "politickou objednávku". Chodorkovskij v minulosti několikrát uvedl, že usiluje o určitý politický vliv a naznačil také nepřímo, že v roce 2008 by se mohl ucházet o post ruského prezidenta.

"Nevím, zda jde o přerozdělování vlastnictví. Myslím ale, že orgány činné v trestním řízení, zejména prokuratura, plní politický úkol," řekla. Zároveň poznamenala, že nechápe, jak Chodorkovskij získal své "co do rozsahu divoké vlastnictví". Zároveň však zdůraznila, že "zákony, které platily v době, kdy toto vlastnictví vznikalo, nebo spíš jejich neexistence, to umožňovaly".

Podle výkonné ředitelky Moskevské helsinské skupiny Taťjany Lokšinové je Chodorkovskij "vězněm svědomí". Tak byli v bývalém SSSR označováni disidenti.

Ruský ombudsman pro lidská práva Oleg Mironov ovšem soudí, že záležitost kolem Jukosu má čistě ekonomický podtext.

Chodorkovskij se setkal s advokátem

S ruským miliardářem, šéfem ropné společnosti Jukos Michailem Chodorkovským, který je od soboty ve vyšetřovací vazbě pro obvinění z podvodu a neplacení daní, se poprvé sešel jeho advokát Anton Drel. Drel uvedl, že Chodorkovskij si nestěžoval na podmínky ve vězení. Ačkoli původně byl umístěn mezi obyčejné vězně, nyní se nachází v oddělení pro "prominenty". S Chodorkovským jsou v cele drženi tři další vězní, údajně také podezřelí z ekonomických trestných činů. Podle náměstka ministra spravedlnosti Jurije Kalinina nejde o "žádné recidivisty". Ten rovněž popřel informace v dnešním tisku, že Chodorkovskij odmítá vězeňskou stravu. Cosi takového by prý bylo považováno za "mimořádnou událost".

Do vězení Matrosskaja tišina byl o víkendu převeden také kolega Chodorkovského, ředitel společnosti Menatep Platon Lebeděv. Ten byl zatčen letos v červnu a byl držen ve vězení Lefortovo, jež patří Federální bezpečnostní službě. Podobně jako Chodorkovskij je obviněn z podvodu, neplacení daní a neplnění soudních rozsudků. Některých trestných činů se údajně měli dopustit společně. Soud dnes rozhodl, že ve vyšetřovací vazbě Lebeděv zůstane také do 30. prosince jako šéf Jukosu.