O vytvoření nové vlády prý Arafat požádal Kuráju osobně během zasedání ústředního výboru Fatahu, jehož se oba zúčastnili. Dosavadní šéf palestinského kabinetu Arafatovu nabídku přijal, což novinářům potvrdil  palestinský ministr zahraničí Šás novinářům.

Jádrem nové palestinské vlády bude podle Šáse současný osmičlenný krizový kabinet. Novým ministrům bude muset dát důvěru parlament, který neschválil krizovou vládu. Kurája tehdy pohrozil demisí, ale nakonec souhlasil, že povede ministry, jmenované na měsíc Arafatem.

Mandát krizové palestinské vlády vyprší na začátku listopadu, v její rozšířené verzi by k dosavadním osmi členům měli přibýt další ministři. Arafat původně usiloval o prodloužení mandátu, činnost krizového kabinetu je ale pod neustálou kritikou.

Palestinská krizová vláda byla vytvořena začátkem října, po sérii sebevražedných atentátů v izraelském přístavu Haifa. V jejím čele stanul Kurája, který za hlavní cíl zúžené vlády stanovil ukončení chaosu na palestinských autonomních územích a donucení palestinských radikálů k příměří.

Hamás bude jednat s Kurájou o příměří

Duchovní vůdce hlavní palestinské odbojové organizace Hamas šajch Ahmad Jasín řekl, že Hamas s Kurájou vyjednává o termínu schůzky, na níž by se mělo jednat o dalším příměří. Palestinské radikální skupiny díky Abbásovi v červnu zastavily atentáty na Izrael, ale po dvou měsících příměří vypověděly.

Bush dával přednost Abbásovi

Bush vyjádřil lítost nad tím, že Abbás již není u moci, protože Američany žádal o pomoc a Washington byl připraven mu ji poskytnout. Úsilí nové palestinské správy v boji proti radikálům je podle něj slabší, než v době, kdy palestinským premiérem byl Mahmúd Abbás.

Bush zdůraznil, že je pro vytvoření palestinského státu, ale jak dodal, Palestinci se musejí nejprve vypořádat s terorismem a k tomu potřebují nové vedení

Podle prezidenta bude nyní velmi těžké pohnout izraelsko-palestinským mírovým procesem, pokud nebudou usilovat všechny strany o to, aby v něm přijaly svou zodpovědnost. . "Nevidím, že by se stará garda angažovala stejně v boji proti terorismu,"