Tak zvaná střední cesta má za cíl získání autonomie pro Tibet a neusiluje o jeho úplnou samostatnost. Předseda tzv. ústřední exilové vlády Tibetu profesor Samdhong Rinpoche, který se konference zúčastnil jako host, řekl, že cílem tibetských exilových zástupců není za každou cenu "uklidnit" Čínu, ale ani neohrozit dialog s ČLR, který v posledních letech zaznamenal pokrok. "Máme naději a vidíme světlo na konci tunelu," řekl profesor Rinpoche.

Výkonný ředitel nadace Fridricha Naumanna Rolf Berndt řekl Právu, že Praha byla pro konání konference vybrána na přání tibetské strany před dvěma roky na setkání s předsedou nadace Otto Lamsdorfem v indické Daramsale. "Na nadaci udělalo velký dojem, že krátce po sametové revoluci prezident Havel pozval Dalajlámu do České republiky," řekl Berndt.

Letošní návštěva Dalajlámy v Praze a konání konference vyvolaly ostrý protest čínského velvyslanectví v ČR, který ale české ministerstvo zahraničí odmítlo. Všechny tři předchozí konference se konaly v Německu.