Zpráva Mezinárodního populačního fondu (UNFPA) vydaná v úterý je neúprosná. Ročně v Indii podle odborníků kdesi "zmizí" tisíce novorozenců, holčiček.

Sociologové přitom zdůrazňují, že ve statistikách nejsou zahrnuty rodiči vyžádané potraty plodů ženského pohlaví. Tato metoda je sice v Indii nezákonná, ale v praxi zcela běžná.

Venkov vede

Zabíjení dívek je časté zejména na vesnici. "Vychovávat dceru? To je, jako byste zalévali cizí zahradu," vystihuje pocity rolníků ve studii jeden z nich.

Výchova osob slabšího pohlaví je vnímána jako břemeno. Holčičky proto často nechodí do školy, dostávají málo jídla, mají nedostatečnou zdravotní péči a všeobecně jsou využívány jako laciná pracovní síla. Péče o ně se rodičům jednoduše nevyplatí.

Bezmocná vláda

Tendence zanedbávání dívek se podle UNFPA stupňuje. Zatímco v roce 1991 se oficiálně narodilo 945 dívek na 1000 chlapců, o deset let později to už bylo 927 ku 1 tisíci. Nejhorší situace je podle tamějšího deníku Express na severu země v oblastech Pandžábu, Harjana, Himašal Pradeši a na západě v Gudžaratu. V poslední jmenované lokalitě je poměr narozených dívek a chlapců osm ku deseti.

Vládní slogan - "Zabijete-li dceru, zabíjíte nevěstu svému synovi," vyznívá podle UNFPA naprázdno. Stejně jako zákony zakazující pod přísným trestem vyžadovat věno.