Mluvčí NATO Jamie Shea na její závěr uvedl, že je "zcela normální", využívají-li USA mechanismy aliance pro takovéto informační schůze, a označil tu včerejší za velmi dobrou, užitečnou a zdaleka ne poslední.

Její předehrou byl minulou středu střet amerického velvyslance Nicolase Burnse se zástupci některých evropských zemí. Burns jim měl říci, že evropská snaha osamostatnit evropskou obranu je pro NATO největším nebezpečím.

Média vše prozradila

Informace pronikla do médií a velvyslanec v neděli v Praze z toho obvinil delegaci země, jíž odmítl jmenovat stejně jako věc komentovat. "Nikdy nehovoříme o tom, co se děje uvnitř schůzí NATO, protože jsou tajné," řekl Burns na otázku Práva.

Důvodem nervozity USA jsou jednak úvahy o dubnové iniciativě Francie, Německa, Belgie a Lucemburska vytvořit evropské štáby nezávislé na Alianci a příklon Británie k myšlence nějaké formy evropského velení.

Unie: Obrana má doplňovat Alianci

"Všichni musíme zajistit, že ať se stane se evropskou bezpečnostní a obrannou politikou (ESDP) cokoli, bude Aliance fungovat," řekl americký velvyslanec Právu.

Šéfové států a vlád 25 členských zemí EU a nastávajících členů se minulý pátek na summitu v Bruselu shodli, že Unie potřebuje svůj společný obranný systém, bude jej dál budovat, ale v žádném případě jím nebude konkurovat NATO.

"Politické rozhodnutí je založeno na tom, že vzájemnou garanci bezpečnosti si poskytují státy prostřednictvím NATO a společná evropská síla, která už reálně existuje, k tomu není určená," řekl Právu premiér Vladimír Špidla.

"Bylo by nemyslitelné považovat EU za světového hráče, kdyby neměla autonomní obrannou sílu," zdůraznil italský premiér Silvio Berlusconi.

Británie pro spolupráci s USA i EU

Britský Tony Blair rozpor nevidí "Chceme být silní v NATO i v EU, mít dobré vztahy jak s USA, tak s evropskými spojenci," uvedl britský premiér Tony Blair s tím, že nevidí rozpor mezi evropskou ambicí a transatlantickou vazbou, pokud bude dodržena zásada komplementarity.

Francouzský prezident Jacques Chirac a německý kancléř Gerhard Schröder ustoupili ze zcela samostatného štábu evropských jednotek v belgickém Tervuren a připustili nezbytnost spojení takového útvaru s velitelstvím sil NATO v belgickém Monsu.

Summit EU podpořil vytváření vlastní evropské logistiky a štábu, i když jen v určitém omezeném rozsahu. Jednotky rychlého nasazení EU by nadále prováděly jen operace na základě rozhodnutí Unie, ale nešlo by o automatický zásah v případě ohrožení některého člena. To by zůstalo výlučně v kompetenci NATO