Posádku tvoří zkušený ruský kosmonaut Alexander Kaliri. Velitelem mise je jeho americký protějšek Michael Foale, který se do vesmíru vrací již pošesté. Trojici doplňuje Španěl Pedro Duque, který na rozdíl od svých kolegů stráví na ISS pouze 10 dní. Po sérii experimentů na oběžné laboratoři se spolu s dosavadními dvěma obyvateli vesmírné stanice, Američanem Edwardem Lu a Rusem Jurijem Malenčenkem, vydá na cestu zpět na Zemi.

Nová americko-ruská dvojice podle plánu stráví na ISS půl roku. Foale a Kaleri budou během své mise pracovat na množství experimentů v oblasti fyziky, biologie i zkoumání dlouhodobého vlivu nízké gravitace na lidský organismus.

Vše probíhá podle plánu

Start nosné rakety proběhl v 07:38 SELČ. "Vše probíhá podle plánu," prohlásil podle AP mluvčí kontrolního střediska. "(Raketa) se dostala na oběžnou dráhu a všechny solární panely se úspěšně rozevřely," dodal. Byl očekáván s napětím, protože poslední návrat posádky z ISS provázely komplikace, když modul přistál stovky kilometrů od místa určení.

Sojuz byl vyslán do kosmu tři dny poté, co se Čína zařadila po bok vesmírných velmocí - Ruska a USA, když vyslala na oběžnou dráhu kolem Země vlastního "tchajkonauta" a úspěšně ho dovedla i k návratu. [celá zpráva]

Dnešní start je po únorové tragédii, kdy se nad americkým Texasem zřítil raketoplán Columbia, teprve druhým s lidskou posádkou. [celá zpráva]