Na palubě letadla PanAm, které teroristé v roce 1988 u Lockerbie vyhodili do povětří, bylo 189 Američanů. Nikdo z celkem 270 lidí útok nepřežil.

V souvislosti s ním byl na doživotí ve Skotsku odsouzen bývalý agent libyjské tajné služby Abdal Basat Muhammad Midžrahí, který byl ve čtvrtek propuštěn ze skotského vězení, protože má rakovinu prostaty v posledním stádiu. Podle pozůstalých po obětech, ale i americké vlády, se to nemělo stát.

Na internetu už vznikla stránka Boycottscotland.com (Bojkotujte Skotsko). "Pokud skotská vláda neodvolá rozhodnutí propustit Midžrahího a britský parlament se bude zdráhat do věci zasáhnout, vyzýváme všechny Američany, aby protestovali bojkotem Spojeného království a Skotska,“ uvádí.

Stanice CNN upozornila, že letošek skotská vláda vyhlásila "rokem návratu domů“, čímž hodlá pobídnout každého, kdo je skotského původu, a těch jsou v Americe statisíce, k návštěvě domoviny svých předků. Skotská ekonomika z přílivu turistů i prodeje whisky ročně získává miliardy dolarů.

Kvůli předání Midžrahího měl v pondělí na mimořádné schůzi před poslanci stanout ministr spravedlnosti Kenny MacAskill a pod tlakem opozice se ocitl také britský premiér Gordon Brown.

Izraelci proti řetězci Ikea

Izrael v současnosti více trápí nařčení ve švédském listu Aftonbladet. Ten před časem uvedl svědectví lidí z pásma Gazy, podle nichž izraelští vojáci zabíjeli Palestince kvůli obchodu s lidskými orgány. List doplnil, že se záležitost táhne nejméně do roku 1992.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval švédskou vládu, aby záležitost důrazně odsoudila. Stockholm to ale odmítl s tím, že nebude zasahovat do svobody slova. Netanjahu nařčení údajně přirovnal k urážkám na cti krve ve středověku, kdy křesťané podezřívali židy z používání krve jejich dětí k rituálním účelům. Izraelské ministerstvo vnitra oznámilo, že pozastavuje vydávání víz pro švédské novináře.

O petici, která na internetu vyzývá k bojkotu zboží švédských výrobců včetně řetězce Ikea, informoval deník Haarec.

Bojkot výrobků z cizích zemí není ve světě novinkou. Například koncem roku 2005 se k němu uchýlil muslimský svět na protest proti kontroverzním karikaturám proroka Mohameda v dánském deníku Jyllands Posten. Dánští výrobci a dodavatelé přišli o milióny dolarů.