Obžalovaná tvrdila, že "pomohla zemřít" dvěma pacientům, vinu v dalších případech popírala.

Nemohla jsem se na to dívat

Předtím ale tato nenápadná žena vyšetřovatelům také řekla, že když ukončovala život nějakého pacienta, bylo to na jeho žádost, byť ne výslovnou. "Ale rozhodovala jsem já při pohledu na to utrpení. Nesnesla jsem pohled na to, jak trpí oni i jejich rodiny."

Pozůstalí však popírají, že si jejich příbuzní přáli zemřít. Od obžalované se dočkali jen mlhavých omluv.

Tři podezřelá úmrtí v jednom týdnu

Vynesení nynějšího rozsudku předcházela skoro osmihodinová debata soudců. Prokurátor žádal pro Malevreovou 15 až 18 let vězení.

Všech sedm případů spadá do let 1997 a 1998. Pozornost vedení nemocnice na pařížském předměstí Mantes-La-Jolie vzbudila série tří úmrtí během jednoho týdne, přičemž vždy byla u nemocného Malevreová. Ta byla vzata do vazby v roce 1998 a v první fázi vyšetřování byla podezřelá z usmrcení dokonce třicítky nevyléčitelně nemocných.

Podle psychiatrů se pohybovala na hranici megalomanie, ráda se cítila mocná a přitahovala ji morbidnost.

Eutanázii bude zkoumat komise

Prokurátor ji v úterní závěrečné řeči obvinil ze lží a postavil se také proti tomu, aby byla považována za "madonu eutanázie".

Proces totiž vzbudil mimořádnou pozornost a novou debatu o eutanázii. K debatě dala podnět také nedávná smrt 21letého Vincenta Humberta, který po havárii zcela ochrnul, oslepl a ohluchl a přál si zemřít. K odchodu ze života mu nakonec dopomohla jeho matka s jedním z lékařů. [celá zpráva]

Francouzský parlament nedávno rozhodl o vytvoření vyšetřovací komise, která se má zabývat tématem eutanázie, jež je v zemi zakázána.