Podle americké kosmické agentury NASA se utrhlo asi sedm nebo osm kousků izolační pěny. Vzhledem k tomu, že zasáhly přední část raketoplánu, experti se neobávají, že by byl tepelný plášť vážněji poškozen a stroj mohly čekat problémy.

Astronauté přesto v prvních dnech na oběžné dráze provedou pečlivou prohlídku tepelného pláště raketoplánu. Použijí k tomu kameru na výsuvném rameni. Záběry vyhodnotí experti NASA a rozhodnou, zda bude potřeba provést nějakou provizorní opravu, jako se tomu už v minulosti stalo.

Trhlina na panelu z křídla raketoplánu Atlantis, který američtí odborníci podrobili v San Antoniu testu, jenž měl přispět k vysvětlení tragédie raketoplánu Columbia.

Trhlina na panelu z křídla raketoplánu Atlantis, který američtí odborníci podrobili v San Antoniu testu, jenž měl přispět k vysvětlení tragédie raketoplánu Columbia v roce 2003.

FOTO: ČTK/AP

Od roku 2003, kdy si podobné poškození vyžádalo životy sedmi astronautů na palubě raketoplánu Columbia, který shořel při návratu do atmosféry, se keramické destičky tepelné izolace pečlivě kontrolují.