Televize CCTV sice nechtěla zprávu přímo potvrdit, ale informace o odřeknutí přenosu byla umístěna na internetových stránkách listů Žen-min ž'-pao a China Daily.

"Tato událost nebude přenášena přímo. Činitelé odpovědní za start si to nepřáli," řekl bez dalších podrobností zaměstnanec CCTV, který si nepřál být jmenován. "Všechno bylo připraveno pro přímý přenos," dodal s tím, že televize "odvysílá záběry, jakmile bude moci".

Za prvním čínským kosmonautem jede prezident

Dlouho očekávaný start by se měl podle posledních informací, na něž se odvolává agentura DPA, uskutečnit ve středu v 9 hodin ráno místního času, tedy v 03:00 středoevropského času.

Dnes má na kosmodrom přiletět čínský prezident Chu Ťin-tchao a setkat se s prvním čínským kosmonautem, jehož totožnost Čína nadále tají.

Pobyt v kosmu se prodlužuje

Tisková agentura Nová Čína včera uvedla, že do vesmíru poletí jen jeden kosmonaut, a potvrdila tak zprávy z posledních dnů. První informace však před několika měsících hovořily i o třech kosmonautech. Stejně tak bylo původně oznámeno, že kosmonaut absolvuje jen jeden oblet Země, ale podle posledních informací by měl naši planetu obletět čtrnáctkrát. Při devadesátiminutovém obletu to znamená zhruba 21 hodin v kosmu.

V případě úspěchu se Čína stane po bývalém Sovětském svazu a Spojených státech třetí zemí, která vyslala do vesmíru vlastní kosmickou loď s lidskou posádkou.

Číňané sledují filmy o dobývání vesmíru

Loď Šen-čou-5 (Kouzelná, Božská či Nebeská loď, Posvátné plavidlo) by měla být vypuštěna na oběžnou dráhu ve výšce 200 kilometrů nad zemí. Do vesmíru ji má vynést raketa Čchang-čeng- 2F (Dlouhý pochod). Šen-čou je postavena na stejném základě jako ruské třímístné Sojuzy.

Čínská televize už v pondělí začala povzbuzovat zájem veřejnosti o vesmírné cesty odvysíláním dokumentu o čínském národním kosmickém programu a přehledem klasických západních "vesmírných" filmů.