Podle agentury Reuters do Rafáhu vjelo na 40 tanků, obrněných vozidel a buldozerů podporovaných ze vzduchu dvěma helikoptérami. Palestinští svědci pro BBC popsali, že dvě kolony vojenských vozidel vjely do tábora kolem 4. hodiny ráno ze dvou směrů a mířily do dvou různých částí tábora. Setkaly se jen s minimálním odporem. Zprávy o počtu mrtvých či zraněných zatím nejsou k dispozici.

Komisař OSN: jako po zemětřesení

V pátek v táboře Rafáh při zahájení operace zahynulo osm lidí včetně dvou dětí a na 70 osob bylo zraněno. Podle Petera Hansena, komisaře Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě (UNRWA), který do tábora zavítal, aby posoudil rozsah izraelské akce, to vypadalo, jako by se Rafáhem přehnalo zemětřesení. Izraelská armáda podle jeho zjištění demolovala asi 120 domů.

"Mnoho, mnoho domů, možná až 120, bylo naprosto zničeno. Bydlet v nich mohlo tak 250, 300 rodin," prohlásil Hansen. "Když to vynásobíte strukturou rodin, zjistíte, že je řeč až o 1500 lidech, kteří ztratili střechu nad hlavou."

Izrael: strhli jsme pár budov

Izraelské vojenské zdroje uvádějí, že vojáci v Rafáhu strhli jen "pár" budov a zaměřili se pouze na struktury využívané palestinskými ozbrojenci. V táboře vojáci zatím objevili tři tunely, ale žádné zbraně.

Izrael operaci ospravedlňuje zprávami tajné policie, že palestinští ozbrojenci se z Egypta snažili propašovat pancéřové pěsti, které lze použít proti tankům, helikoptérám a stíhačkám. Izrael chce všechny tunely vhodit do vzduchu, aby alespoň na nějaký čas zůstaly nepoužitelné a Palestinci tak nemohli od Egypta žádné zbraně získat.

Operace proti palestinským pašerákům zbraní má podle izraelských představitelů trvat ještě několik dní.