"Jsem v situaci, v níž už nemohu odpovědně vykonávat svůj úřad," uvedl v televizním projevu.

Odmítl demisi vlády

Ro Mu-hjon v sobotu odmítl demisi, kterou podala vláda v čele s premiérem Ko Kunem, a odmítl také rezignaci svých pomocníků. Kabinet a prezidentovi poradci tak zareagovali poté, co Ro Mu- hjon připustil osobní spoluodpovědnost za úplatkářskou aféru, do níž je zapleten jeho tajemník. Skandál se týká peněz, které politickým stranám před loňskými prosincovými prezidentskými volbami poskytovala firma SK Group.

Ačkoli Ro tvrdí, že své rozhodnutí vypsat referendum považuje za nejrozumnější, šokoval tímto na jihokorejské poměry velmi drastickým krokem mnohé ze 48 milionů obyvatel. Výjimečně také spojil své obdivovatele i kritiky, kteří jednomyslně odsoudili jeho "zahrávání si s ohněm", což je termín, který v Jižní Koreji obvykle zaznívá na adresu nevypočitatelné komunistické Severní Koreje.

Morálka a etika

Prezident ale uvádí, že chce referendem obnovit "morální hodnoty nejvyšších představitelů země", a dodává, že "odstoupí s radostí z prezidentského úřadu", pakliže to zemi přinese reformu. Podle kritiků ovšem prezident zcela zapomněl na vážnost svého úřadu a uchýlil se k obyčejnému populismu.

Podle průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila společnost Hangkook Ilbo, by v referendu hlasovalo 52,4 procenta dotázaných pro prezidenta a 39,2 proti němu. Zbylí nejsou rozhodnuti. Neuspěje-li opustí nynější prezident, původní profesí právník, svůj pětiletý prezidentský mandát po roce stráveném v úřadu.