"Jde o nezodpovědné fámy, kterým se mohlo zabránit, kdyby novináři kontaktovali úřadní zdroje ve Vatikánu," řekl vatikánský mluvčí Joaquín Navaro-Vals. "Vždy jsme bez problémů poskytovali informace o zdraví Svatého otce," dodal.

Reagoval tak na páteční zprávu italské agentury ADN-Kronos. Ta napsala, že hlava katolické církve se zřejmě podrobí dialýze, aby se jeho tělo očistilo od přemíry stop po lécích, například po lécích na Parkinsonovu nemoc.

Je papeži lépe?

Italský list La Repubblica, zpravidla velmi dobře informovaný o záležitostech Vatikánu, uvedl v sobotu, že při dvou posledních veřejných vystoupeních, především v úterý, kdy se vydal do jihoitalských Pompejí pomodlit za mír ve světě, působil papež lépe než předtím.

Podle jednomyslného názoru pozorovatelů za to vděčil zvýšeným dávkám léků. Naopak před návštěvou Slovenska v polovině záři lékaři doporučili snížit příjem medikamentů, takže Jan Pavel II. vypadal mimořádně vyčerpaně.

"Teď musí nevyhnutelně podstoupit dialýzu," upozornil deník, který se odvolává na svědectví zdrojů z papežova nejbližšího okolí, novinářů a také papežova životopisce Vittoria Messoriho. Podle nich se před třemi týdny lékaři obávali rakoviny střev a na římské univerzitní klinice byl dokonce už připraven operační sál.

Opět únava

Už v roce 1992 doktoři odhalili v papežových střevech nezhoubný nádor, který vyoperovali. Papež v neděli pozdravil několik tisíc mladých lidí, kteří se shromáždili na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, aby mu pogratulovali k blížícímu se 25. výročí převzetí pontifikátu. I při tomto krátkém vystoupení vypadal unaveně, napsaly agentury.