Znepokojující není podle francouzského listu Le Monde to, že se politicky nezkušený herec dostal k moci, ale fakt, že v Kalifornii lze díky miliónům dolarů vystřídat demokraticky zvoleného guvernéra necelý rok po jeho zvolení. Vítězství populisty zároveň dokládá nedůvěru voličů ve vládnoucí politické špičky.

Britský Guardian zdůraznil, že v politice jako v životě je jednodušší ničit než stavět a že ničení bylo hlavním tématem Arniho filmů. Filmová hvězda zničila guvernérství Davise. Kalifornské volby byly velkým představením, římským cirkusem, v němž podlehl starý pořádek a vystoupil nový hrdina. Skutečné nebezpečí představuje podle pařížského Libération kalifornský model radikální demokracie, jehož prostřednictvím vznikla forma permanentní revoluce. Tento systém vynesl nahoru "demokratora", který je populistou a zároveň demagogem.

Zeptej se kuriozity

Rakouský Der Standard napsal, že vítěz sice není zrovna představitelem jemného duševna, ale velikost jeho výhry tím nelze zmenšit. Vydobyl si tím místo v pantheonu úspěšných exilových Rakušanů. Vídeňský bulvární Kronenzeitung, který silně podporoval Schwarzeneggerovu kampaň, přiznal, že po okamžicích obrovského triumfu přijdou hodiny pravdy. Svými hesly vlil lidem naději na jednoduchá řešení problémů, ale nyní je musí nalézt. Die Presse mu radí, aby se obrátil na bývalého guvernéra Minnesoty Jesse Venturu, který byl zvolen jako kulturista a vydržel celé čtyři roky.

Noviny Salzburger Nachrichten si všímají skeptického postoje poradců prezidenta Bushe k vítězi, který je pro mnohé skalní republikány špatným příkladem, protože sleduje "typické principy demokratické strany" ve školství a sociální angažovanosti. Italská La Repubblica k tomu dodává, že během 13 měsíců, jež zbývají do amerických prezidentských voleb, se ukáže, zda Arni bude schopen zavést pořádek do vládního chaosu Kalifornie a zda "lidská karikatura" bude pro Bushe výhodou nebo zátěží v jeho vyhlídkách na znovuzvolení.

Prominenti v USA

Podle londýnského Financial Times vítězství Schwarzeneggera podtrhuje význam postavení prominentů v USA. New York Times poukazuje na to, že v předvolebním boji měl nový guvernér velkou výhodu v tom, že se do něho vkládala jen malá očekávání. A vyvozuje z toho, že v politice je lepší mít štěstí než být dobrý. V tomto smyslu se vyjádřil i dánský Politiken - tentokrát volili voliči téměř slepě muže, jehož jediným aktivem bylo, že je známý.

Jen pohled na rozpočtovou díru Kalifornie v rozsahu 38 miliard dolarů roztřese železné srdce Terminátora, napsal madridský ABC a připomněl, že zatímco ve filmech pomáhají hrdinovi k úspěchu scénaristé svými triky a efekty, v reálné politice nikdo takový není. Nizozemský Algemeen Dagblad k tomu podotýká: o zvýšení daní nechce vítěz ani slyšet, ale nikdo neví, jak chce oživit hospodářství a celou společnost.