Při mohutné explozi, kterou bylo slyšet do několikakilometrové vzdálenosti, zahynuli nejméně tři lidé a 36 dalších bylo zraněno. Dvanáct z nich je v kritickém stavu a bojuje v nemocnici o život. V době výbuchu, po němž propukl rozsáhlý požár, se v objektu zdržovalo na sto lidí.

Továrna lehla popelem

Na místo se okamžitě dostavily týmy hasičů i záchranářů s auty a sedmi vrtulníky. Nad zcela zničenou továrnou se vznášel hustý černý dým viditelný až do vzdálenosti 50 kilometrů, hasiči bojovali dlouhé hodiny s plameny, které se přenesly i na okolní stromy. "Škody na budově jsou katastrofální," prohlásil kinstonský inspektor pro otázky bezpečnosti Greg Smith.

Podle výpovědí svědků se na místě tragédie odehrávaly hrůzné scény. Exploze byla natolik silná, že odmrštila střechu jedné z budov do více než stometrové vzdálenosti. Otřásla i blízkou budovou školy, kde rozbila okna.

Okolí zamořily zplodiny

Hasiči po příjezdu museli zachraňovat i několik pracovníků továrny visících na zkroucených ocelových nosnících, kam je vyhodil výbuch. Bylo prý rovněž vidět, jak z místa utíkají lidé, na nichž hořely šaty. Některé z obětí utrpěly popáleniny třetího stupně.

Kvůli nebezpečným zplodinám bylo evakuováno okolí továrny v okruhu půldruhého kilometru.