Přílet špičkových válečných letadel na základnu v Kadeně následoval po telefonickém rozhovoru, v němž americký prezident Barack Obama ve světle nynější krize kolem severokorejských jaderných aktivit ujistil japonského premiéra Taró Asu, že Spojené státy splní své závazky v případě potřeby bránit svého asijského spojence. [celá zpráva]

Rozmístění zdůrazňuje závazek Spojených států vůči Japonsku jako svému životně důležitému regionálnímu partnerovi a signalizuje americké rozhodnutí zajistit stabilitu a bezpečnost celého Tichomořského regionu,z prohlášení amerického letectva

Bojové letouny, známé pod označením Raptor (Dravec), startovaly z Langley tento týden a v regionu budou rozmístěny po dobu čtyř měsíců. Na Okinawě se nachází asi padesát tisíc amerických vojáků a vojenského personálu.

Severní Korea prý chce odpálit raketu dlouhého doletu 

Severní Korea v poslední době vnesla do regionu mimořádné napětí. Nejenže odpálila několik raket krátkého doletu a provedla novou jadernou zkoušku, ale podle nejnovějších zpravodajských informací a tisku připravuje i odpálení rakety dlouhého doletu.

Řinčení zbraní komunistického režimu a hlavně jeho nevyzpytatelnost podle agentury Reuters už povzbudily v Japonsku hlasy, které i přes mírovou ústavu země volají po vyvinutí kapacit, jež by umožnily udeřit na nepřátelské základny v případě bezprostředního nebezpečí útoku.

Gates rakety označil za posla temné budoucnosti

"Nebudeme nečinně přihlížet, jak Severní Korea buduje kapacitu, aby mohla zničit jakýkoliv cíl v regionu, nebo nás," řekl Gates tento týden na každoroční bezpečnostní konferenci asijských a pacifických zemí v Singapuru.

Gates severokorejský jaderný program označil za posla temné budoucnosti. Ministr obrany Spojených států také srovnal jaderný program KLDR s íránským, ale poznamenal, že ten severokorejský je pokročilejší. Severní Korea tak vytváří v regionu atmosféru, která by mohla nastartovat asijské závody ve zbrojení.

Generál George Casey, šéf amerického sboru náčelníků, v tomto týdnu řekl, že Spojené státy by potřebovaly asi devadesát dní na to, aby do oblasti dostaly více svých vojáků. V Jižní Koreji je v současnosti rozmístěno odhadem 28 tisíc amerických vojáků.

Japonsko i Rusko jaderné testy odsoudily

Ruský prezident Dmitrij Medveděv a japonský premiér Taró Aso se shodují v názoru, že na jaderný test, který v pondělí provedla Severní Korea, je třeba odpovědět vážně. V sobotu to podle agentury Reuters oznámil Kreml.

"Obě strany sdílejí názor, že je nutné co nejvážněji odpovědět na tyto kroky, které představují výzvu pro systém mezinárodní bezpečnosti," uvedl Kreml po telefonickém rozhovoru ruského prezidenta a japonského premiéra.