Nehoda se stala 830 kilometrů východně od hlavního města Jakarty. Autobus s žákyněmi dívčí třídy narazil podle jedné verze do kamionového návěsu, přičemž do zaklíněných vraků pak ještě vrazil minibus. Podle jiných informací náklaďák najel do autobusu čelem. Autobus začal po nárazu okamžitě hořet. Cestující uvnitř zůstali zaklíněni, neboť se nepodařilo otevřít ani jedny dveře.  

Indonéská televize vysílala záběry, jak přivolaní záchranáři vytahovali ze změti zkrouceného plechu a rozbitého skla ohořelá těla nešťastných obětí.

Příčiny nehody nejsou jasné

Podle informací zdravotníků je mezi mrtvými 51 dětí, dva učitelé a průvodce. Řidič autobusu a jeho asistent jsou těžce zranění, stejně jako řidič minibusu.

Bezprostřední příčina neštěstí není zatím jasná a policie ji vyšetřuje. Zároveň pátrá po řidiči nákladního vozidla, který z místa neštěstí zmizel. Spekuluje se o tom, že automobilu nefungovaly brzdy. V zemi jsou přitom havárie podobného druhu i vinou špatného technického stavu vozidel poměrně časté.

Školačky se vracely z výletu na ostrově Bali. Do Yogyakarty se vracely celkem tři autobusy. První dva dorazily ráno do města v pořádku. Toho třetího se ale rozrušení rodiče již nedočkali. Jedna matka ze žalu na místě zkolabovala. Příbuzné čeká neradostný úkol jet do nemocnice v Situbondu identifikovat oběti. Škola, kam děti docházely, z pietních důvodů zrušila až do konce týdne veškerou výuku. 

Letošní rok jde o nejhorší incident podobného typu v zemi. Silnice byly zprovozněna pro automobilovou dopravu za tři hodiny.