Lékaři předpokládají, že Arafat se ze srdeční příhody zotaví. "Není třeba se obávat o jeho zdraví," uvedl zdroj.

Arafat má devět životů

Jonathan Peled, vysoce postavený diplomat izraelského ministerstva zahraničí, britskému deníku řekl, že pro "Izrael by bylo velmi pohodlné, kdyby si příroda šla svou cestou". Arafatův zdravotní stav podle něho nehraje v úvahách izraelské vlády o jeho odstranění žádnou roli.

"Ale pan Arafat je kočka s devíti životy a my si nemyslíme, že už všechny spotřeboval," upozornil Peled a dodal, že pokud by Arafat potřeboval lékařskou pomoc, kterou nemůže dostat v Ramalláhu, je nepravděpodobné, že mu Izrael dovolí odcestovat.

Arafatovo zdraví vyvolává otázky

Minulé pondělí zdroje z Arafatova okolí potvrdily, že palestinský vůdce trpěl několik dní silnými žaludečními problémy. Izrael v polovině září uvedl, že si vyhrazuje právo fyzicky zlikvidovat Jásira Arafata, což vyvolalo mezinárodní nevoli.

Arafat má už několik let podlomené zdraví. V roce 1992 mu operovali mozek, z něhož odstranili krevní sraženinu vzniklou po letecké havárii. V roce 1999 dementoval jeho osobní lékař Ašraf Kurdi dohady, že Arafat trpí Parkinsonovou chorobou. Třes jeho těla podle Kurdiho způsobuje stres. Izraelská armáda drží Arafata od prosince 2001 v jeho sídle v Ramalláhu de facto v domácím vězení.