"Jestliže Izrael na Sýrii zaútočí jednou, dvakrát či třikrát, budou se Syřané, vláda i armáda samozřejmě bránit," řekl velvyslanec na dotaz ke svému úternímu prohlášení, že Sýrie má právo na sebeobranu. Na dotaz, zda to znamená také vojenskou odpověď, Bilál řekl: "Samozřejmě. Bude-li Izrael v útocích pokračovat, zareagujeme, a to navzdory faktu, že usilujeme o mír a přejeme si obnovu madridské (mírové) konference (z roku 1991)."

Izrael: Sýrie se jen naparuje

"Takové výroky jsou určeny hlavně arabskému světu. Mají ujistit o syrské rozhodnosti v boji proti Izraeli. Nestojíme o vystupňování konfliktu se Sýrií a učinili jsme opatření, bychom tomu předešli. V případě nutnosti jsme připraveni k sebeobraně, ale nebude to nutné, jestliže Damašek pochopí naše varování a výzvu, že musí zastavit podporu terorismu," řekl nejmenovaný vysoký bezpečnostní činitel Izraele.

Šaron: své nepřátele rozdrtíme

Příznačně na ceremoniálu připomínajícím 30. výročí jomkippurské války izraelský premiér Ariel Šaron v úterý prohlásil, že "Izrael nepřestane své obyvatele bránit a udeří na své nepřátele na jakémkoli místě a jakýmikoli prostředky". S tímto prohlášením Šaron vystoupil jen dva dny po izraelském útoku na syrský uprchlický tábor.

Syrský prezident Baškar Assad v rozhovoru pro arabský deník al-Haját reagoval obvinění Izraele z toho, že se snaží Sýrii i zbytek regionu zatáhnout do další války.

Izrael udeřil na údajnou základnu teroristů

Izrael v neděli zaútočil na palestinskou základnu Ajn Sáhir v Sýrii v rámci odvetné akce za atentát v izraelské Haifě, při kterém zahynulo 19 lidí. Sýrie poté požádala o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN (RB) a chtěla, aby RB "energicky odsoudila vojenskou agresi Izraele a přinutila židovský stát skoncovat s ohrožováním míru a světové bezpečnosti".

Rada bezpečnosti se na rezoluci neshodla

Pro některé členy RB je však Damaškem navrhnutý text rezoluce jednostranný, protože jak řekl nejmenovaný americký diplomat agentuře DPA, "není v něm ani zmínka o palestinském sebevražedném útoku v izraelské Haifě". Podle španělského ambasadora Inocencio Ariase, však "kvůli útoku v Haifě nelze přehlížet závažnost náletu na Sýrii, který jednoznačně porušil mezinárodní právo".