Nedávné průzkumy ukazují, že Američané jsou teď nakloněni zvolení prezidentky více než kdy předtím, informovala Celinda Lakeová z demokratického centra veřejných výzkumů. Některá šetření dokonce ukázala, že kdyby newyorská demokratická senátorka Hillary Clintonová vstoupila do boje o Oválnou pracovnu, rozdrtila by lehce všechny kolegy z kandidátní listiny.

Předvolební náklonnost však nemusí vyústit ve skutečné volební vítězství, varuje Lakeová. "Obvykle mají voliči v dobách války a recese menší tendenci volit ženu," vysvětluje a poukazuje na existenci podvědomého předpokladu v hlavách většiny voličů, že muž by dokázal lépe rozdrtit současného prezidenta Bushe.

Demokratka bojuje o pozornost

O nominaci demokratů pro prezidentské volby, které se uskuteční v příštím roce, se nyní uchází Carol Moseley Brownová.  V roce 1992 se stala první černošskou senátorkou. Objevují se však spekulace, že to s kandidaturou nemyslí zas až tak vážně a jen prošlapává cestičku Hillary Clintonové, která do zápasu o prezidentský post nastoupí v roce 2008.

Podle řady politických pozorovatelů drží Moseley Brownovou pryč z centra zájmu finanční skandál, který ji v roce 1998 připravil o senátorské křeslo za stát Illinois, a její postoje, jež jsou liberálnější než názory všech ostatních kandidátů. Jiní obviňují politickou kulturu země, která neakceptuje ženy usilující o vysoké funkce.

Podle výzkumu provedeného týmem Lakeové volí svobodné Američanky převážně demokraty, zatímco vdané matky dávají hlasy republikánům. V každé případě již voličky dávají prezidentským kandidátům hlasitě najevo své požadavky, takže se o jejich hlasy budou muset obě strany poprat.