Chirac byl tehdy pařížským starostou.

Juppému hrozí pět let vězení, peněžní pokuta a ztráta pasivního volebního práva. V případě, že by byl odsouzen, padly by jeho naděje na kandidaturu na post francouzského prezidenta v roce 2007, kdy bude volen Chirakův nástupce.

Chirac, který byl kromě starosty také předsedou Sdružení pro republiku (RPR), jež se mezitím změnila na Svaz pro lidové hnutí (UMP), požívá jako hlava státu trestní imunitu.

Straničtí úředníci byli placeni z městské pokladny

Juppé byl tehdy komořím - člověkem odpovědným za finance hlavního města a Chirac starostou. Až dosud prohlašoval, že o zdánlivém zaměstnávání zmíněných osob se dozvěděl až v roce 1993. Minulý týden však před soudem vypověděl jeho tehdejší šéf kabinetu Yves Cabana, že o tom již "celý svět" věděl v roce 1988.

Juppé, který je nyní starostou města Bordeaux, musel zodpovědět také otázky ke své bývalé osobní sekretářce. Claude Le Corffová byla nejdříve placena také z pařížské městské pokladny a posléze dvěma soukromými firmami, jež usilovaly o veřejné městské zakázky.

RPR plynuly peníze od podnikatelů

V procesu je kromě toho obžalováno 19 manažerů, jejichž podniky měly údajně na svých výplatních listinách také pracovníky RPR. Někteří z nich již vypovídali před soudem minulý týden o tom, že jednali ze strachu před vyloučením z udělování zakázek a na nátlak RPR.

Proces, v němž je obžalováno celkem 27 osob, vrhá světlo na financování politických stran do počátku devadesátých let, kdy bylo zavedeno jejich financování státem, stejně jako financování volebního boje.