Oba kandidáti během pondělka ještě v posledních hodinách před uzavřením kampaně stihli projet stát a pokusit se ještě narychlo zvýšit své šance ve volbě, kterou americká televize CNN označuje za "jednu z nejbizarnějších epizod v novodobé politické historii USA".

Poslední pokusy získat voliče

Schwarzeneggerovi v posledním týdnu padlo na hlavu několik nových obvinění ze sexuálního obtěžování, jehož se měl dopustit před třiceti lety. Jeho žena Maria Shiverová a její matka Eunice Kennedy Shiverrová, sestra zavražděného prezidenta J. F. Kennedyho, mu však stály po boku a plně jej podporovaly.

Na spršku obvinění, která na Arnoldovu hlavu spadla, nepřímo reagovala manželka současného guvernéra Sharon Davisová, jejíž muž čelí odvolání z postu kvůli tomu, že Kalifornii téměř zruinoval. Na posledním předvolebním mítinku mu Sharon na pódiu poskytla podporu slovy: "Můj muž nebyl nikdy obviněn z ničeho závažnějšího než z toho, že je hloupý".

Podaří se Davise vůbec odvolat?

Davis v pondělí uvedl, že podle průzkumu jeho týmu je nyní pro jeho odvolání 50 procent dotázaných, zatímco 48 procent je proti. Nedělní anketa novinové skupiny Knight Ridder ukázala poměr 54 ku 41 ve prospěch lidí podporujících odvolání Davise, jehož oponenti označují za viníka nynější zadluženosti Kalifornie a hospodářského poklesu. Avšak poměr voličů odhodlaných skutečně jít hlasovat pro odvolání poklesl z 52 procent ve středu na 44 procent v sobotu.

Pokud by voliči rozhodli o Davisově odvolání, byl by hlavním Schwarzeneggerovým soupeřem demokratický zástupce guvernéra Cruz Bustamante. V posledním průzkumu získal Schwarzenegger 36 procent a Bustamante 29 procent hlasů. Ještě nedávno byl přitom "terminátorův" náskok až dvacetiprocentní.

Dvě otázky pro voliče

Jedná se o předčasné volby, které vyplynuly z obvinění guvernéra Graye Davise opozicí, že dovedl stát na pokraj bankrotu. Při hlasování budou voliči odpovídat na dvě otázky: chcete nahradit guvernéra, a pokud ano, kým. Na výběr pak mají ze 135 kandidátů.