„Zatím neexistují žádné zřetelné příznaky, ale bude nutné dávat pozor. Organizovaný zločin je všude tam, kde lze s pomocí stavebních projektů snadno přijít k penězům,“ prohlásil šéf italského úřadu pro boj s organizovanou kriminalitou Piero Grasso. „Prevence je to hlavní,“ dodal.

Obnova oblastí v kraji Abruzzy stižených zemětřesením, které si vyžádalo 295 mrtvých, vyjde státní pokladnu na dvanáct miliard eur (324 mld. Kč). Na 50 tisíc lidí ztratilo střechu nad hlavou a poškozeno nebo zcela zničeno bylo přes 15 tisíc budov.

Také předseda poslanecké sněmovny Gianfranco Fini nedávno varoval před snahami mafie přiživit se na obnově kraje Abruzzy. „Všude, kde jsou v běhu enormní investice, existuje nebezpečí, že do nich pronikne organizovaný zločin. Platí to v celé Itálii, zčásti i v Evropě a zbytku světa,“ řekl Fini.

Stejné obavy sdílí spisovatel a novinář Roberto Saviano, autor bestselleru Gomora, v němž líčí praktiky mafie. „Hrozí, že si zločinecké klany rozdělí velké zakázky na obnovu obcí mezi sebe,“ varoval Saviano.