"Obdivoval jsem například Hitlera, protože se vypracoval k moci z malého člověka s téměř žádným vzděláním," citovala ve čtvrtek Arnolda americká televize ABC z rukopisu nevydané knihy režiséra George Butlera, jehož kopii získala.

Arnie by prý taky chtěl manipulovat davy

Rukopis má obsahovat doslovný přepis rozhovoru, jenž Arnold poskytl, když s ním Butler v roce 1975 točil film Pumping Iron. "Obdivuji ho (Hitlera), že byl tak dobrým řečníkem a co s tím udělal," měl dál říci Schwarzenegger a svěřil se, že by rád zažil "to, co Hitler na norimberském stadiónu, když na vás všichni ti lidé ječí a souhlasí se vším, cokoli řeknete".

Režisér Butler televizi ABC řekl, že Arnoldovy výroky se musí vnímat v kontextu rozhovoru a že šampión nikdy neřekl nic antisemitského. Nicméně odhalení zdramatizovalo volební kampaň, v níž si kandidáti - Schwarzeneggera nevyjímaje - neberou servítky.

Kandidát se omluvil za laškování

"Nic takového si nepamatuji," řekl v první reakci Arnold stanici ABC. "Jediné, co vám mohu říci, je, že opovrhuji vším, co Hitler prosazoval. Opovrhuji vším, co prosazovali nacisté a třetí říše," zdůraznil.

Stejně odmítavě Schwarzenegger reagoval na tvrzení šesti žen, že je kdysi sexuálně obtěžoval. Jejich svědectví už počátkem týdne otiskl list The Los Angeles Times. Arnold nicméně připustil, že v minulosti dělal věci, které považoval za laškování. "Nyní ale uznávám, že jsem lidi urazil. Chci jim říci, že toho hluboce lituji, a omlouvám se," řekl.