"Vyšetřování by měla vést osoba nezávislá na administrativě," požadovala ve středu vůdkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová. "Ponecháváme všechny právní možnosti otevřené," uklidňoval podrážděnou opozici mluvčí ministra Mark Corallo.

Rove a Ashcroft jsou staří známí

Prezidentův poradce Rove byl v 80. a 90. letech placeným konzultantem Ashcrofta, když ve státě Missouri dvakrát kandidoval na guvernéra a na křeslo senátora USA. Když v roce 2000 senátorský mandát neobhájil, vybral si ho George W. Bush do vlády.

Podle listu The New York Times se setkávají téměř denně a Ashcroft se také osobně zná s celou řadu dalších lidí Bushova týmu. Z amerických médií je zjevné, že zdrojem odhalení agentky byl skutečně kdosi z Bílého domu, a pokud by vyšetřování šlo do ztracena, promluví sami reportéři.

Ministr má tři možnosti

V delikátní situaci, v níž se Ashcroft ocitl, má tři možnosti. Buď nebude brát na konflikt zájmů zřetel, čímž ovšem přilije olej do ohně, nebo sám sebe z vyšetřování vyloučí. To už konec konců učinil před dvěma lety, v úplatkářské kauze demokratického senátora Roberta Torricelliho, proti němuž kdysi kandidoval v Missouri.

Třetí možností je jmenovat zvláštního vyšetřovatele, což by ovšem případu propůjčilo ještě větší formát. Prezident Bush se proti této variantě v úterý vyslovil v Chicagu a o den později si Bílý dům mezi svými republikány v Kongresu pojišťoval hlasy proti.

Wilson: vyzrazení mé ženy je msta

První uveřejnil jméno agentky Valerie Plameové publicista Robert Novak 14. července v listu The Washington Post a odvolal se na dva činitele Bushova sídla. Její manžel, bývalý velvyslanec Joseph Wilson, z úniku obvinil právě Rova a tvrdí, že to byl pokus o mstu.

Letos 6. července totiž na stránkách deníku The New York Times Wilson zkritizoval Bushe za zveličování iráckého arzenálu. Poukázal přitom na negativní závěr své mise v Nigeru v únoru 2002, jíž zpochybnil hypotézu o možnosti iráckého nákupu uranu. Jeho zjištění zůstalo založené v CIA.

Wilson se na Bushe obořil v době, kdy už ustupoval od britské informace o africké stopě, již zmínil v lednu 2003 v Poselství o stavu unie. Když se pak překvapivě ukázalo, že prezident nečerpal ze zdrojů vlastní špionáže, uškodilo mu to při obhajobě vojenské intervence.