Jaderný komplex v Jongbjonu podle zprávy prý "běží v normálním provozu", ale pracoviště, zabývající se regenerací palivových tyčí, je připraveno kdykoli proces obnovit. Severní Korea také informovala o tom, že údajně také přešla na jinou technologii, aby vystupňovala využití extrahovaného plutonia.

Tajemník severokorejského ministerstva zahraničí v interview pro televizi CNN tyto informace zopakoval: "Zpracovali jsme tyče a změnili účel, ke kterému se využívají. Od chvíle, kdy USA hrozí KLDR preventivním jaderným útokem, nám nezůstala jiná alternativa než jaderné zastrašování." Na dotaz, zda a kdy Severní Korea uskuteční už dříve ohlášený test své jaderné zbraně, však tajemník neodpověděl.

K výrobě atomové pumy je potřeba osm kilogramů plutonia, za určitých podmínek dokonce jen dva. Američané odhadují, že Severokorejci mají plutonium na výrobu 12 jaderných hlavic.

Americké pochybnosti

"Je to už potřetí, co nám říkají, že ukončili proces zpracovávání tyčí," uvedl americký ministr zahraničí Colin Powell, "ovšem nemáme žádný důkaz, který by to potvrdil." KLDR neumožňuje inspekci svých jaderných zařízení. "Věřím však, že je to důvod k obavám a myslím si, že by sousedé Severní Koreje měli vyslat Kim Čong Ilovi jasné poselství, že jediným řešením problému je zastavit postup tímto směrem."