Do tohoto procesu se totiž zapojily tři slovenské zprostředkovatelské firmy, jejichž vstup do transakce umožnilo podle Palka jedno z bývalých vedení pražské škodovky začátkem roku 2001. Jména ani sídla těchto firem ministr neprozradil.

Palko: klasický případ moderních zlatokopů

"Výsledkem jejich působení vznikla nepřehledná spleť 118 smluv a peníze ze Slovenských elektráren putovaly nejdříve na účty zprostředkovatelských firem, kde se část peněz ztrácela. Odměna za zprostředkování činila někdy až 70 procent. Jedná se o klasický, rafinovaný případ moderních zlatokopů, kteří si myslí, že mohou úplně všechno," uvedl Palko na mimořádné tiskové konferenci.

Vyšetřování případu pokračuje a suma 144 miliónů nemusí být podle Palka konečná. Na případu stále pracuje 76 policistů. Viceprezident policejního sboru Jaroslav Spišiak přiznal, že aktivity zprostředkovatelských firem připomínají jednu z forem činnosti podsvětí.

Greenpeace chtějí hloubkový audit

Hnutí Greenpeace žádá v této souvislosti důkladnou kontrolu financování jaderné elektrárny Mochovce.

"Jsme přesvědčeni, že tato kontrola by odhalila další nehospodárnost v nakládání s finančními prostředky státu. Financování Mochovců bylo od začátku nehospodárné a netransparentní. Ukazuje se, že jsme měli pravdu, když jsme poukazovali na existenci atomové mafie, která se dlouhá léta přiživovala na výstavbě elektrárny" prohlásil mluvčí Greenpeace na Slovensku Juraj Rizman.