Podle volebního zákona musí mít strana sekretariáty alespoň ve 41 z 81 provincií, přičemž soud dospěl k závěru, že DEHAP jich měla pouze 27, a nikoli nahlášených 63. 

Znamená to, že by dva milióny hlasů, které strana ve volbách obdržela, propadly. Tyto hlasy sice nestačily k překonání desetiprocentního prahu, ale při jejich přepočítání na ostatní subjekty by se do parlamentu dostala jiná strana - Strana pravé cesty (DYP), která s 9,5 procenta hlasů zůstala mimo sněmovnu.

Premiér přijde o klid

Šedesát křesel, které by DYP získala, by kromě toho narušilo spolehlivou většinu vládnoucí proislámské strany AKP premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, potřebnou k prosazení řady politických a hospodářských reforem.

Předčasné volby možná už v listopadu

AKP by nyní raději volila předčasné volby, protože si je jista voličskou podporou. Počítá s tím, že by dostala ještě víc než 35 procent hlasů, které obdržela v listopadu. Nové volby by se mohly konat už v příštím roce.

Erdoganově vládě se s úspěchem daří uskutečňovat hospodářskou politiku a překonávat následky krize, která devastovala tureckou ekonomiku v roce 2001. Kabinetu se rovněž podařilo prosadit řadu legislativních reforem, jimiž se Turecko snaží splnit kritéria pro vstup do EU.