Šrotovné se bude vztahovat na nákup osobních automobilů s cenou do 25 000 eur včetně DPH. Stát na šrotovné vyčlenil 33 milionů eur, ale premiér Robert Fico připustil, že pokud se systém osvědčí, vláda tuto částka navýší.

Za sešrotování staršího automobilu tak mohou Slováci získat až 2000 euro, což v případě levnějších modelů představuje slevu až 29 procent. "Mělo by to fungovat. Vsadili jsme na soutěživost prodejců automobilů," uvedl Jahnátek. Slevu 500 euro je připravena nabídnout zákazníkům například Škoda Auto Slovakia a Peugeot Slovakia.

Vláda premiéra Roberta Fica původně zvažovala, že maximální cenu auta určí na 15000 euro. Částka byla zvýšena, aby šrotovné pomohlo automobilkám Volkswagen, Kia Motors a PSA Peugeot Citroen, které produkují automobily také na Slovensku. Šrotovné ve vyplatí pouze v případě likvidace vozů starších deseti let, které byly na Slovensku zaregistrované do 31. prosince 2008, aby nedocházelo ke spekulacím se starými vozidly.

"Občan odevzdá vozidlo na sešrotování, vydají mu o tom doklad. Vozidlo se následně vyřadí z evidence. Občan přijde k prodejci automobilů, který mu vystaví fakturu se slevou. Prodejce si pak uplatní šrotovné na ministerstvu hospodářství," dodal Jahnátek.

Pro podporu prodeje automobilů už zavedlo šrotovné například Německo, Francie a Rakousko.