Na příští rok má Svatý otec na stole již několik pozvání pro cesty do zahraničí, mezi nimi i do Rakouska a Švýcarska, píše La Repubblika.

Papeže čekají oficiální povinnosti

Příští týden 7. října opustí papež na několik hodin Řím, aby se v Pompejích u Neapole zúčastnil mše na počest panny Marie. V příštích týdnech by kromě toho měl oslavit své 25leté jubileum v úřadě a svatořečit či blahořečit několik mučedníků.

Kromě toho by měl 21. října uvést do úřadu 31 nových kardinálů, jež jmenoval uplynulou neděli. Mezi nimi je i český katolický duchovní žijící v Římě Tomáš Špidlík.

Svatý otec už nečte projevy

Skutečnost, že papež už  nebude cestovat do zahraničí, oznamovaly italské noviny již loni. Přesto letos navštívil čtyři státy, jako poslední Slovensko ve dnech 11. až 14. září. Tehdy bylo vidět, že Jan Pavel II. má velké pohybové potíže a prakticky se nezvedal ze svého pojízdného křesla. Měl také problémy s mluvením a jeho projevy museli číst hodnostáři z jeho doprovodu.

Janu Pavlu II. je 83 let a trpí mnoha nemocemi typickými pro vysoký věk. Nejnápadnější z nich je Parkinsonova choroba provázená charakteristickým třesem rukou.