Ruský prezident však dodal, že Rusko o své účasti rozhodne až po přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Její návrh leží od počátku září v Radě bezpečnosti, ale kvůli neshodě ohledně role OSN v budoucí obnově Iráku se o ní ještě nehlasovalo. Pro větší roli OSN se vyslovila nejen Francie a Německo, ale také Rusko.

"Rozsah a úroveň (ruské) účasti budou stanoveny poté, co bude známa rezoluce," řekl Putin na tiskové konferenci. Putin se také vyhnul přímě odpovědi na otázku, jak si představuje přesný časový rozvrh předávání svrchovanosti Iráčanům, která je jedním ze sporných problémů mezi Francií a Spojenými státy. "Víme, že jde o velmi komplikovaný proces, který se musí zakládat na solidním právním a administrativním podkladu a bude postupovat v etapách," řekl Putin.

V centru pozornosti jaderné zbraně

"Tvrdě naléháme na Severní Koreu, aby zcela zastavila svůj jaderný program. Naléháme na Írán, aby dostál plně svým závazkům vyplývajícím ze smlouvy o nešíření (jaderných zbraní)," řekl Bush.

Putin ovšem dodal, že urovnání se Severní Koreou musejí provázet záruky bezpečnosti: "Rusko se domnívá, že zajištění režimu nešíření jaderných zbraní by mělo být provázeno tím, že Severní Korea dostane záruky v bezpečnostní oblasti." 

O problému KLDR jednalo v srpnu v Pekingu šest zemí - obě Koreje, USA, Čína, Rusko a Japonsko. Nové kolo rozhovorů se má konat v listopadu, ale datum jednání ještě nebylo stanoveno.

KLDR: Rumsfeld je psychopat

Za "diktátorského psychopata a politicky negramotného starce" označila komunistická Severní Korea amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda. I na severokorejské poměry nezvykle ostrou kritiku si Rumsfeld vysloužil předpovědí, že politický systém v Pchjongjangu je odsouzený ke kolapsu, píše agentura Reuters.

Rumsfeld v úterý před americkými a jihokorejskými podnikateli prohlásil, že má k dispozici noční družicové snímky Korejského poloostrova, na nichž rozdělený výběžek pevniny tone v tmách nad KLDR a jasně září tisíci světel nad Jižní Koreou. "Jakkoli situace v Severní Koreji vypadá bezútěšně, jsem přesvědčený, že jednoho dne přijde k lidem svoboda a tato utlačovaná země se rozzáří příslibem a nadějí," prohlásil Rumsfeld.

Odpověď korejské státní tiskové agentury KCNA je ovšem velmi ostrá i v porovnání s běžnou rétorikou tohoto média" "Rumsfeld je posedlý svévolným poškozováním míru a bezpečnosti v různých částech světa a podněcováním válek. Jeho výpady tedy nemohou být brány jinak, než jako zoufalý vřískavý křik psychopata na smrtelné posteli."

Korea sice připouští, že v současnosti zažívá ekonomické těžkosti, ovšem viní z nich Spojené státy. USA a KLDR jsou na kordy kvůli pokračujícímu severokorejskému programu jaderných zbraní, který měla komunistická Severní Korea na základě podepsaných dohod zastavit - ovšem neučinila tak.

Rusko nechce jaderné zbraně v íránských rukou

Americký prezident dodal, že "z amerického hlediska" byla "velmi uspokojivá" debata s ruským prezidentem ohledně Íránu. Spojené státy často kritizovaly Rusko za technologickou pomoc Iránu při výstavbě jaderné elektrárny v Búšehru, která by podle Washingtonu mohla sloužit jako zdroj štěpného materiálu pro jaderné zbraně.

Putin uvedl, že Rusko nehodlá podporovat vývoj zbraní hromadného ničení "v Íránu ani jinde ve světě", a uvedl, že Íránu je zapotřebí dát v tomto smyslu "slušný, ale jasný signál," aby lépe spolupracoval s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Rusko ovšem nemíní ukončit pomoc poskytovanou Íránu v Búšehru.