Vzhledem k mizivým vyhlídkám na uzdravení matka vyhověla synovu přání a ve středu mu přimíchala do infúzní tekutiny jedovatou látku. Jeden z lékařů její počínání zpozoroval a okamžitě zasáhl, pacient však upadl do komatu, z něhož se již neprobral. Osmačtyřicetiletá žena byla zatčena pro pokus o vraždu.

Ministr: matka může být hrdá

Ministr spravedlnosti Dominique Perben vyzval justiční orgány, aby při posuzování případu postupovaly s "co největší lidskostí".

Pochopení vyjádřil i ministr sociálních věcí Francois Fillon, jenž se vyslovil pro změnu zákonodárství, které eutanázii zatím nepřipouští. "Jako člen vlády nemohu podporovat porušování zákonů, ale matka může být hrdá na to, že dala podnět k nové debatě na toto téma," řekl Fillon.

Žádost o eutanázii prezident zamítl

Nešťastná žena se již loni v prosinci obrátila na prezidenta Jacquesa Chiraka, aby jí umožnil zbavit syna utrpení. Na doporučení ministerstva zdravotnictví i vzhledem k platným zákonům však byla její žádost odmítnuta.

Ve Francii nedávno vyšla Vincentova kniha nazvaná "Žádám o právo zemřít". Vincent Humbert ji napsal tak, že pravým palcem, což je jediný kousek těla, s nímž byl schopen hýbat, ukazoval na písmenka, jež chtěl použít.  

Eutanázie je v současnosti povolena pouze v Nizozemsku a Belgii.