"Rozpálíme ji na maximum, abychom prověřili, zda je schopna dosáhnout požadované rychlosti až 30 uzlů (55 kilometrů za hodinu)," prohlásil mluvčí loděnice Alstom Chantiers de l'Atlantic poté, co dělníci takřka v poslední minutě demontovali z plavidla lešení.

Na 450 techniků na palubě bude zkoumat také komfort plavby, zejména pak úroveň hluku. Testování se zatím nepodrobí kuchyňské zařízení, takže zkušební osádka se během třídenní cesty po Atlantiku musí stravovat konzervovanými balenými pokrmy.

Lístky na první plavbu jsou vyprodány

Na zkušební plavbu se Queen Mary II. zatím vydala s francouzskou trikolórou, ale po předání zadavateli zakázky, společnosti Cunard, bude brázdit oceány již pod britskou vlajkou.

První komerční plavbu podnikne loď 12. ledna příštího roku z jihoanglického Southamptonu do floridského Fort Lauderdale, přičemž už nyní je všech 2620 míst pro pasažéry rozprodáno. Ceny lístků se pohybovaly od 3100 eur (99 tisíc Kč) až po 48 tisíc eur (1,53 mil. Kč) na osobu pro labužníky, kteří chtějí šestidenní plavbu na americký kontinent prožít v nejluxusnějším apartmánu o rozloze 209 metrů čtverečních.

Queen Mary II. pojmenovaná po skotské královně Marii Stuartovně je nástupkyní legendární Queen Mary, která v třicátých letech minulého století proslula jako vrchol přepychu a jedna z nejbezpečnějších a nejspolehlivějších lodí své doby.