Austrálie, na jejíž hlavu prší ostrá kritika ochránců zvířat, si chce zachránit tvář tím, že ovce od jejich saúdského majitele, k němuž se nikdy nedostaly, zpětně odkoupí za 6 miliónů amerických dolarů. O celé transakci se podle australské vlády zatím jedná.

Loď ale už nyní podle DPA směřuje do jihoiráckého přístavu Basra. Ovce se mají stát darem iráckým lidem k postnímu měsíci ramadánu, jenž začíná 27. října.

Loď smrti

Loď pro přepravu zvířat Cormo Express vyplula z Austrálie před sedmi týdny. Na palubě tehdy bylo 57 tisíc živých ovcí. Podle organizace na ochranu zvířat RSPCA odhaduje, že velkému vedru a stresu od chvíle, kdy plavidlo bylo odmítnuto v saúdskoarabském přístavu Džeda, již podlehlo přes šest tisíc zvířat. Toto číslo potvrdil i nizozemský majitel lodi.

RSPCA plavidlo nazvala "lodí smrti" a u australské vlády si již stěžovala i francouzská filmová hvězda Brigitte Bardot.

Největší vývozce dobytka

Austrálie je největším vývozcem živých hospodářských zvířat na světě. Každoročně exportuje přes milión dobytka a šest miliónů ovcí. Hlavním odběratelem je Saudská Arábie, do které však Austrálie kvůli této krizi zrušila veškeré dodávky.