Dokument ukazuje, že šéf kanceláře premiéra Tonyho Blaira Jonathan Powell požádal v posledním okamžiku bezpečnostní služby, aby vypustily větu, že Irák je připraven použít zbraně hromadného ničení v sebeobraně. Špionáž tomu vyhověla a výsledný dokument už toto hodnocení neobsahoval.

Formulace o sebeobraně Iráku byla vypuštěna

Powell napsal šéfovi koordinačnímu výboru tajných služeb Johnu Scarlettovi, že věta v původním znění posiluje tvrzení odpůrců války, že Irák nepředstavuje bezprostřední nebezpečí, ale naopak že se jím stane, pokud na něj Britové s Američany zaútočí. Scarlett loni v září tedy větu zkrátil, takže z ní zůstalo jen tvrzení, že Irák je připraven použít zbraně hromadného ničení.

Komise dokončuje výslechy

Komise lorda Huttona, která vyšetřuje příčiny smrti britského zbrojního experta Davida Kellyho, dnes dokončila 22denní maratón výslechů, který s přestávkami probíhal od 11. srpna. Tým právníků a soudců bude zasedat ještě zítra a pak začne pracovat na závěrečné zprávě, jejíž zveřejnění se očekává v listopadu.

Šéf BBC: Blairovu upřímnost jsem nezpochybňoval

Křížovému výslechu se ve středu podrobil mimo jiné šéf BBC Gavyn Davies, který přiznal, že vedení korporace se dopustilo v kauze Kelly vážných chyb. Smířlivě však konstatoval, že navzdory reportáži Andrewa Gilligana o údajném zveličení irácké hrozby vládou BBC nikdy nezpochybňovala upřímnost Tonyho Blaira.

"Nebylo ale správné uhnout před tlakem vlády," hájil postup BBC v době ostrého sporu o věrohodnost informací k Iráku. Kelly v červenci spáchal sebevraždu, neboť neunesl svou roli v tomto konfliktu.