"Žádná strategie vědomých urážek či osobních útoků na vědce neexistovala. Omlouvám  se však za svůj výraz, který byl příliš hanlivě zabarvený a musel pozůstalým způsobit velké utrpení," uvedl mluvčí.

Právníci jej na začátku křížového výslechu obvinili, že se záměrně pokusil zmenšit význam Kellyho, a tedy i zpráv, které se opíraly o jeho svědectví.

Vědec byl pro reportéra BBC Andrewa Gilligana zdrojem pro zpravodajství o tom, že vláda zveličila informace špionážních služeb, aby zvýšila obavy z iráckého nebezpečí a tak získala souhlas veřejnosti s válkou proti Iráku. Po odhalení svého jména Kelly neunesl tlak médií i nadřízených a spáchal 17. července sebevraždu.

Campbellův deník plný nenávisti

Před komisí v úterý stanul také druhý oficiální mluvčí premiéra Godric Smith, který připustil, že vláda zvažovala vyzrazení Kellyho jména. Daleko závažnější svědectví však v tomto smyslu poskytl komisi již v pondělí večer osobní deník mediálního poradce Downing Streetu Alastaira Campbella. Z jeho nenávistných poznámek jasně plyne, že usiloval jak o své vlastní ospravedlnění, tak o diskreditaci BBC a Gilligana.

Když se dozvěděl, že se Kelly sám na ministerstvu přihlásil jako možný zdroj zprávy BBC, poznamenal si, že by to byl výborný úder proti mediální společnosti. "Zlámeme mu vaz, jestli byl Kelly jeho zdroj," napsal si Campbell na adresu Gilligana do deníku, jehož odtajnění si vyžádali pozůstalí.

Výslech bývalého poradce nicméně odhalil, že premiér Tony Blair se důsledků Kellyho odhalení obával a stavěl se proti tomuto kroku, což pro něj zřejmě v konečném účtování vyzní spíše příznivě.