Je jim často přes čtyřicet, a tak už do každoroční krátkodobé služby, jíž podléhá každý Izraelec, ani nemusejí. Rusové ale do boje proti Palestincům na okupovaných územích a chránit tamní židovské osady chodí dobrovolně.

Ruští ostřelovači mají lepší výcvik

Na speciální jednotky ruských ostřelovačů upozornil deník Ha'arec odvolávající se na vojenské zdroje. Muži se zkušenostmi z Kavkazu prý přitom často dovednostmi převyšují kolegy, kteří prošli izraelským výcvikem.

Zatímco izraelská armáda cvičí ostřelovače pět týdnů, v Rusku je na to vyhrazen celý rok. Navíc se prý Rusové vyznačují mnohem větší trpělivostí než rodilí Izraelci. Velitelé proto často požadují jejich delší nasazení.

Ostřelovači se prý zlepšují

Izraelská armáda si podle listu Ha'arec práci ostřelovačů pochvaluje - v poslední době evidentně přibylo palestinských ozbrojenců zabitých či postřelených právě těmito specialisty.

Od druhé poloviny 80. let se do Izraele a na jím okupovaná území vystěhovalo více než milión lidí ze Sovětského svazu a nástupnických republik. Odhaduje se, že jen něco přes polovinu z nich jsou Židé - ostatní jsou buďto jejich rodinní příslušníci, anebo lidé, kteří si opatřili falešné doklady o židovském původu.