Podle policejních zpráv vtrhl student do vědecké laboratoře s poloautomatickou zbraní ráže 9 mm a vypálil střelu do zdi. Škola byla okamžitě evakuována. Střelec si nevzal žádná rukojmí a policie s ním hodinu vyjednávala. Když přestal komunikovat, vtrhli policisté do místnosti. Mladík náhle vytasil zbraň a jeden z policistů jej postřelil.

Poučení z Colombine

Policejní ředitel Roger Bragdon vysvětlil, že rychlá policejní taktika byla přijata po událostech v Colombine High School, kdy byla policie kritizována za příliš pomalou reakci. "Po Colombine víme, že jestli chceme nějaké události zastavit, musíme do toho jít okamžitě," řekl.

Student byl poté v doprovodu rodičů převezen do nemocnice. Jeho zdravotní stav je neznámý, ale jak řekl policejní ředitel Roger Bragdon, "když ho odnášeli, byl OK".

Policie netuší důvod mladíkova činu ani kde vzal zbraň. Podle vyšetřovatelů byl kvůli něčemu velmi rozčilen.

Myslel jsem, že se tu nemůže nic stát

Student vyššího ročníku Brian Bechtold uvedl, že když na něj učitelé začali křičet, ať uteče, myslel si, že jde o cvičný požární poplach. "Je to tragédie, že se taková věc stane tady ve Spokane. Lidé předpokládají, že tohle je místo, kde se nic nestane." Ale to si zřejmě mysleli i obyvatelé coloradského Littletonu, kde stojí Colombine High School.