V laboratořích NASA odpočítávaly poslední vteřiny Galileova života před sestupem do Jupiterovy atmosféry stovky vědců, inženýrů a příslušníků jejich rodin. "Nepřišli jsme o sondu, získali jsme odrazový můstek pro další výzkumy," zdůraznil Torrence Johnson z badatelského týmu.

Galileo zasílal vědcům nové objevy

Ke Galileovým úspěchům patří objev prvního měsíce jednoho asteroidu, sonda se také stala svědkem střetnutí Jupiteru s kometou a rovněž prokázala existenci slaných oceánů na třech z Jupiterových měsíců. Na Zemi vyslala přes 14 000 snímků.

Tým řídící misi Galilea se loni rozhodl, že nechá sondu shořet v atmosféře Jupitera. NASA totiž nechtěl riskovat, že Galileo narazí do Jupiterova měsíce Europy a kontaminuje ji pozemskými bakteriemi ze své paluby.

Na Europě by mohl vykvést život

Vědci považují ledem pokrytou Europu za nejslibnější prostředí ve sluneční soustavě, kde by mohl existovat mimozemský život. Pokud by se pozemské bakterie na měsíci uchytily, mohly by ohrozit budoucí pokusy o další zkoumání Europy.

"Vypadá to jako místo, kde potenciálně může být život a kde by se také pozemskému životu mohlo líbit," řekl John Rummel z NASA. "Tak proč to zkazit."

Vesmírná agentura hodlá do deseti let vyslat k Jupiteru další sondu bez lidské posádky pod názvem Oběžnice Jupiterových ledových měsíců.