Pokud by byly nalezeny finanční prostředky mimo městský rozpočet, jsou radní ochotni se o osudu muzea dál bavit. V opačném případě městu nezbude, než ho napřesrok zavřít, řekl Patijn.

Česko se postará o Komenského mauzoleum

Velvyslanec ČR v Nizozemsku Petr Kubernát potvrdil, že česká strana je připravena přinejmenším zajistit, aby zůstalo otevřeno Komenského mauzoleum, tedy bývalá kaple s jeho hrobem, kterou má Česko dlouhodobě pronajatu za symbolické euro ročně. Bude se však snažit najít cesty, jak zachránit i muzeum.

Muzeum přitahuje turisty

Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář Právu řekl, že ČR bude chtít zahájit s nizozemskou vládou jednání s cílem nalézt řešení, které by zajistilo další chod muzea. Česká strana by se snažila povýšit celou věc na záležitost mezi vládami s tím, že by se na financování činnosti instituce měla podílet jak ČR, tak Nizozemsko.

"Rádi bychom, aby muzeum fungovalo," zdůraznil Kolář a vyjádřil názor, že jeho zachování je i v zájmu nizozemské strany, mj. kvůli turistickému ruchu.

Dostál: není to otázka peněz

Maximální zájem na udržení muzea potvrdil také ministr kultury Pavel Dostál. "S premiérem Špidlou jsme se domluvili, že bychom ze státního rozpočtu z peněz ministerstva kultury uvolnili 80 tisíc eur (v přepočtu asi 2,6 mil. Kč), což je částka nutná na roční provoz muzea. Nyní je důležité, aby ministerstvo zahraničí udělalo s naardenskou stranou smlouvu o jeho dalším provozu. Není to tedy otázka peněz, ale otázka jednání," shrnul Dostál pro Právo.