Kabinet kvůli jednomu chybějícímu hlasu podržel ve funkci ředitele NBÚ Jána Mojžiše. Šimko prohlásil, že neměl důvod hlasovat pro jeho odvolání, protože premiér nepředložil žádný "srozumitelný důvod".

Dzurinda chce Šimka potrestat

Dzurindu postoj Šimka natolik podráždil, že ještě ve stejný den svolal Prezidium Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKU), které schválilo odvolání Šimka z vlády. "Je to zvláštní přístup, když do funkce mě navrhoval sněm a odvolávalo třináct lidí z Prezidia. Připomíná mi to postupy v komunistické straně," nechal se slyšet Šimko, který se vrací jako řadový poslanec do parlamentu.

NATO zvedá obočí

Odvolávání ředitele NBÚ a ministra obrany několik měsíců před plánovaným vstupem Slovenska do Severoatlantické aliance zneklidnilo také Brusel. "V alianci převládá názor, že Dzurinda změnil pravidla uprostřed hry," upozorňuje analytik Ivo Samson.

Druhá změna ve vládě

O odvolání ministra Šimka má prezident Schuster rozhodnout až příští týden. Není zatím jasné, kdo ho nahradí. V médiích se objevily dohady, že resort obrany povede současný předseda poslaneckého klubu SDKU Milan Hort.

Připravovaná výměna na postu ministra obrany bude druhou změnou ve druhé Dzurindově vládě od jejího nástupu do funkce v říjnu 2002. Po ztrátě důvěry vlastní strany podal minulý týden demisi ministr hospodářství Robert Nemcsics z Aliance nového občana (ANO). Jeho nástupcem bude předseda ANO Pavol Rusko.