Galileo měla být podle původních plánů ponechána na oběžné dráze Jupitera. Nyní však panují obavy, že gravitační síla Jupiteru by mohla oběžnou dráhu sondy vychýlit a způsobit její náraz do Europy či jiného měsíce planety.

Sebevražedný ponor Galilea do bouřlivé atmosféry Jupitera nastane po 35. oběhu sondy kolem planety. Galileo, který opustil Zemi v roce 1989, bude naveden do Jupiterovy atmosféry rychlostí 173 770 km/hod. V žáru, který vznikne, se 1350kilogramová sonda za 1,5 miliardy amerických dolarů zcela vypaří, stejně jako případné bakterie na její palubě.

Na Europě by mohl vykvést život

Vědci považují ledem pokrytou Europu za nejslibnější prostředí ve sluneční soustavě, kde by mohl existovat mimozemský život. Pokud by se pozemské bakterie na měsíci uchytily, mohly by ohrozit budoucí pokusy o další zkoumání Europy.

"Vypadá to jako místo, kde potenciálně může být život a kde by se také pozemskému životu mohlo líbit," řekl John Rummel z NASA. "Tak proč to zkazit."

Galileo by mohl nést pozemské mikroby

NASA obvykle své sondy dezinfikuje, aby zabránil kontaminaci jiných míst ve sluneční soustavě. K tomu však u Galilea nedošlo, neboť měla být ponechána na oběžné dráze Jupitera.

Poslední výzkumy prokázaly velkou odolnost mikrobů i v extrémních podmínkách a podle vědců nelze vyloučit, že některé mohly přežít i na Galileu.