Šalom neoznámil žádný konkrétní časový plán pro další postup proti Arafatovi. Řekl však, že dokud bude Arafat u moci, nebude existovat naděje na mír s Palestinci. "Arafat je v oblasti od roku 1994 - téměř deset let - a myslím si, že mezinárodní společenství dnes více než jindy chápe, že je překážkou pro mír," řekl Šalom, který se již dříve vyslovil pro vyhoštění Arafata z Izraele.

Olmert označil o víkendu zabití Arafata - vedle jeho naprosté izolace -za jednu z možností dosažení klidu v oblasti. Zabití šéfa palestinské samosprávy přitom obhajoval jako morální otázku.

Státy světa nesouhlasí

Americký ministr zahraničí Colin Powell v televizi Fox News prohlásil, že jeho vláda odmítá jak zabití Arafata, tak i jeho vyhoštění. Negativní účinky takových kroků především na arabský a muslimský svět jsou podle něj snadno představitelné. Čtvrteční rozhodnutí izraelské vlády o Arafatově vyhoštění kritizovaly také mnohé další státy světa.

Také Rusko a Evropská unie jako spoluautoři cestovní mapy, jež má Blízký východ dovést k míru, varují, že Arafatova likvidace by pohřbila vyhlídky na klid v oblasti.

RB OSN chystá výzvu Izraeli

Plánované zasedání Rady bezpečnosti OSN, jež se má zabývat izraelským rozhodnutím o Arafatovi, označil za pokrytectví izraelský velvyslanec při OSN Dan Gillerman. Podivil se nad tím, jak to, že se Rada zabývá izraelským záměrem, ale nezabývá se palestinskými sebevražednými útoky na cíle v Izraeli.

Členové Rady bezpečnosti mezitím vyzvali strany blízkovýchodního konfliktu ke zdrženlivosti a k dodržování závazků vyplývajících z tzv. cestovní mapy. Rada má na svém zasedání projednat návrh rezoluce vyzývající Izrael ke zrušení jeho rozhodnutí o vyhoštění Arafata.