Hlavní obsah

WHO: Průměrná délka života se v jednotlivých zemích liší o 40 let

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

ŽENEVA

Průměrná délka života se v rozvinutých a rozvojových zemích může lišit i o více než čtyřicet let. Vyplývá to ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO).

Foto: Reuters

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se ve světě trpí hladem 923 miliónů lidí.

Článek

Zpráva vyzývá ke zlepšení základní péče i pro nejslabší sociální vrstvy. Zdravotní stav jednotlivých skupin obyvatel se totiž povážlivě liší, a to jak uvnitř jednotlivých zemí, tak v mezinárodním srovnání.

Hlavní rozdíly vidí organizace v přístupu ke zdravotní péči a ve výši plateb za lékaře. Současné rozdíly jsou prý mnohem větší než před třiceti lety. Ze celkových 136 miliónů žen, které mají letos rodit, nebude asi 58 miliónů při porodu pod lékařským dohledem.

Výdaje státního sektoru na zdravotnictví v jednotlivých státech kolísají od 20 do šesti tisíc dolarů na osobu ročně. Zlepšení prevence by přitom podle odhadů WHO mohlo celosvětové náklady na léčení snížit o 70 procent.

Podle FAO ve světě trpí hladem 923 miliónů lidí

Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) se ve světě šíří hlad, jímž v současné době trpí 923 miliónů lidí. Jen loni vzrostl počet lidí trpících hladem o 75 miliónů. Specializovaná agentura OSN to přičítá především nárůstu cen potravin a pohonných hmot. Kolem 89 procent lidí trpících hladem, tedy 750 miliónů, žije v asijských a afrických zemích. V 15 afrických zemích hlad postihuje přes 35 procent populace.

Většina ze 75 miliónů osob, které začaly nově trpět podvýživou, pochází z Asie a Tichomoří (41 miliónů), následuje subsaharská Afrika (24 miliónů) a Latinská Amerika (šest miliónů). Čtyři milióny osob trpících nově podvýživou pochází z Blízkého východu a ze severní Afriky.

K zajištění dostatku potravin a k oživení dlouho zanedbávaného zemědělství postižených zemí by bylo podle FAO třeba nejméně 30 miliard dolarů ročně.

Reklama

Výběr článků

Načítám