Mandelson se měl z pozice evropského komisaře pro obchod zasadit o to, že unie snížila dovozní cla na hliník. Z nižších cel těžila hlavně Děripaskova společnost Rusal, největší světový výrobce hliníku. Nyní Mandelson čelí obvinění ze střetu zájmů - v létě ho údajně ruský miliardář hostil na své jachtě. Podle jiného zdroje Děripasku navštívil dokonce doma v Rusku.

Mandelson, který byl do funkce ministra podnikání jmenován minulý týden, konflikt zájmů odmítá. "Navzdory přátelskému vztahu k panu Děripaskovi byl na jachtě pouze v roli eurokomisaře,“ uvedl Mandelsonův mluvčí. Připustil, že se Brit na jachtě ukázal na oligarchově večírku. Odmítl však potvrdit spekulace o tom, že se ministr na palubě zdržel přes noc.

Mandelsonovy styky s vlivnými lidmi zavdaly příčinu k pochybnostem už v minulosti. V roce 1998 musel odstoupit z funkce ministra obchodu a průmyslu kvůli přijetí bezúročné půjčky ve výši 373 tisíc liber (téměř 12 miliónů korun) od kolegy ve vládě. Na úřad ministra rezignoval ještě jednou o tři roky později. Tentokrát proto, že pomohl bohatému indickému podnikateli získat britský pas.